Na rowerze w Bieszczady

Bieszczady są niesamowitym miejscem, w którym można aktywnie spędzić czas wolny, a przy tym niesamowicie odpocząć i zapomnieć o obowiązkach dnia codziennego. Coraz częściej oprócz pasjonatów pieszych wycieczek widać rowerzystów na bieszczadzkich szlakach. Czy warto wybrać się rowerze w Bieszczady? Jak się do tego przygotować?

Bogactwo Bieszczad

Bieszczady oferują cały zakres różnego rodzaju tras rowerowych. Są te bardziej znane, jak i mniej. Są typowo rekreacyjne, jak i takie przygotowane dla bardziej profesjonalnych przejażdżek typu enduro. Pomimo tego, że trasy są odpowiednio oznaczone (kolorami: niebieskim, zielonym, czarnym i czerwonym, jak i drogowskazami) to i tak warto wziąć mapę, by odpowiednio zaplanować sobie wycieczkę. Najczęściej polecanymi trasami są te wzdłuż rzek, np. w dolinie Sanu czy dolinie Wetlinki.

Bieszczady są wręcz wymarzonym miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Teren jest bardzo atrakcyjny pod względem wycieczkowym, bo jest urozmaicony. Do tego piękna otaczająca przyroda i świeże, czyste powietrze. W dodatku baza noclegowa jest bardzo dobrze rozbudowana.

Odsłonięte połoniny latem mogą być bardzo trudne do przejścia, gdy z nieba leje się żar. Wypad na rowerze w tym przypadku jest więc lepszym rozwiązaniem. Trasy rowerowe wiodą bowiem głownie przez leśne odcinki.

Trasy rowerowe 

W całych Bieszczadach znajdują się setki kilometrów tras rowerowych. Najbardziej znane: Śladami przygód dobrego Wojaka Szwejka i Greenway Karpaty Wschodnie. Obie są międzynarodowe, z których pierwsza prowadzi m.in. przez Szczawne i Sanok i kończy w Krościenku. Trasa ta jest odwzorowaniem drogi, którą przebył w bohater książki Jaroslava Haška.

Dla osób zainteresowanych bardziej przyrodniczo-historycznymi trasami w Bieszczadach również znajdzie się coś dobrego, jest to np. Szlak śladami wsi pogranicza. Mniej popularne są tzw. stokówki, czyli trasy, które nie są oznaczone na mapach i wiedzą o nich tylko mieszkańcy lub stali bywalcy podkarpackich gór. Stokówki zaskakują pięknem widoków i ciszą, jaką można tam spotkać.

Rower to również dobry pomysł, gdy chcemy dostać się w miejsca, do których niemożliwy jest podjazd samochodem, a pieszo jest za daleko. Z rowerem, mapą i GPSem możliwe są do zdobycia najbardziej odległe i mniej znane tereny Bieszczad.

Udogodnienia dla rowerzystów

Bieszczady są przyjaznym miejscem dla rowerzystów również pod względem bezpieczeństwa. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wybudowano płatne parkingi ze specjalnymi stojakami na rowery. Z kolei w kilku miejscach (np. Cisna, Ustrzyki Dolne i Ustrzyki Górne) możliwe jest wypożyczenie roweru górskiego. W wielu miejscach noclegowych na tym terenie są specjalne przechowalnie rowerów.

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Bieszczady są bardzo gościnnym dla rowerów miejscem. Pamiętać musimy o odpowiednim przygotowaniu naszego jednośladu do górskiej wyprawy. My również musimy się odpowiednio ubrać. Pogoda w Bieszczadach jest dość nieprzewidywalna, dlatego płaszcz przeciwdeszczowy to coś, co musi znaleźć się w naszym wyposażeniu.