Jakie zwierzęta spotkamy w Bieszczadach?

Spacerując po Bieszczadzkich lasach z łatwością natrafimy na wiele ciekawych gatunków zwierząt – zarówno lądowych, jak i ptaków. Oto krótki wykaz zwierzaków, których warto wypatrywać na wycieczce w góry:

5) Puchacz

Puchacz to największy rodzaj sowy, jaką zobaczyć można w Bieszczadach. Osiąga on iście imponujące wymiary – przykładowo długość ciała przedstawiciela tego gatunku to średnio 70 cm, a rozpiętość skrzydeł w locie może przekroczyć nawet 165 cm.

Za dnia dość trudno go dostrzec, lecz spacerując trasami turystycznymi po zachodzie słońca z pewnością go zauważymy – wówczas bowiem wyrusza na polowania.

4) Orzeł przedni

Jest to jeden z największych rodzajów ptaków w naszym kraju. Posiada długość ciała wynoszącą do 90 cm, a rozpiętość jego skrzydeł w locie wynosi aż 230 cm. Imponująca jest również jego waga – wynosi ona nawet do 6 kg.

Ptak ten lata z prędkością dochodzącą nawet do 150 kilometrów na godzinę, toteż niełatwo uwiecznić go na kamerze, jednak jeśli już nam się to uda, bez wątpienia zyskamy niezapomnianą pamiątkę z Bieszczadów.

3) Jeleń

Te majestatyczne zwierzęta dość często spotykane są w Bieszczadzkich lasach, szczególnie poranną i wieczorową porą. Na ogół są to zwierzęta dość płochliwe, aczkolwiek sprowokowane potrafią przejść do ataku.

Dlatego też, gdy zauważymy jelenia, ewentualne zdjęcia powinniśmy wykonywać raczej z oddali, szczególnie jeśli jest on w towarzystwie swojego stada.

2) Żubr

Te potężne ssaki są, jak powszechnie wiadomo, obecnie zagrożone wyginięciem. Spotkanie na trasie spaceru przedstawiciela tego gatunku warto więc zapamiętać na długo – mimo iż czynione są wszelkie starania o zachowanie tego gatunku, drugiej takiej okazji możemy już niemieć.

Największe szanse na ujrzenie żubra będziemy mieli zimową porą. Czasami jednak pojawiają się w pobliżu paśników wcześniej.

1) Wąż Eskalapa

Eskalapa to gatunek niejadowitego węża, występującego głównie w Bieszczadach. Jest jedynym występującym w Bieszczadach gatunkiem węża potrafiącym wspinać się na drzewa.

Jego długość ciała wynosi aż do 2 metrów, ale nie należy się go bać, ponieważ jest on absolutnie niegroźny dla człowieka. Jest także dość płochliwy i prawdopodobnie wyczuwając nas sam zejdzie nam z drogi. Jedyną szkodą, jaką może nam wyrządzić, jest spadnięcie z drzewa wprost na nas.