Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Wakacje w Bieszczadach z dziećmi? Przecież tam są tylko góry i stare chaty… Otóż nie! Przekonaj się, że wyjazd z dzieciakami na Podkarpacie to jedna z lepszych decyzji na wakacje!

Bieszczady, które kojarzą się przede wszystkim z dzikością, lasami i połoninami, zaskakują liczbą i różnorodnością ciekawych miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną. Ten region Polski obfituje bowiem we wszystko co najlepszy wyjazd powinien zawierać, czyli zachwycające widoki, liczne szlaki piesze i rowerowe, niestandardowe zabytki architektury, dobrze rozwiniętą gastronomię, ogromny zalew na słoneczne dni, wesołe miasteczko, kolejkę wąskotorową i wiele, wiele innych…

Sprawdź, jakie atrakcje czekają na twoje dzieci w Bieszczadach.

Szukasz odpowiedniej działki w Bieszczadach na sprzedaż, która odpowiadałaby Twoim potrzebom? Najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem 

Ktoś mógłby rzec, że “stolicą” żubra jest Puszcza Białowieska, więc ta powinna się oglądać te majestatyczne zwierzęta. Owszem, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że drugim miejscem, gdzie żyje największe stado żubrów w Polsce, są właśnie Bieszczady. Dostojnego króla puszczy można podziwiać w Mucznem, w tamtejszej Zagrodzie pokazowej Żubrów. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce z dziećmi, nie tylko dlatego, że wstęp jest bezpłatny, ale wizyta w zagrodzie to jedna z niewielu okazji, by pokazać dzieciom te niezwykłe i rzadko spotykane zwierzęta.

Leśna Kolej Wąskotorowa 

Kolej była przez wiele lat jedynym w Bieszczadach środkiem transportu wykorzystywanym do celów gospodarczych, np. przewozu drewna z wycinki. Aktualnie potrzeby komunikacyjne rozwiązuje sieć połączeń drogowych, jednak kolejka pozostała i dziś wozi turystów. Jest to jedna z najbardziej uwielbianych przez dzieci, atrakcja w Bieszczadach.

Kursy rozpoczynają się w maju, a bilety można kupić w kasie lub online, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wejściówki dość szybko się rozchodzą. Stacja Leśnej Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Majdan przy muzeum prezentującym atrybuty związane z kolejnictwem. Jeśli wasze dziecko interesuje się techniką, będzie to kolejny punkt warty odwiedzenia. 

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Jest to dość nietypowa w skali całego kraju atrakcja turystyczna. Przejażdżka rowerem po torach? Chyba każdy przyzna, że jest to dość oryginalny pomysł na spędzenie czasu. Drezyny Rowerowe znajdują się miejscowości Uherce Mineralne. 

Drezyny to platformy z dwoma rowerami lub dwoma tandemami i ławeczką. Zazwyczaj dorośli pedałują, dzieci z tylnej ławeczki podziwiają piękno otaczającej przyrody. Jest to naprawdę atrakcyjny sposób na zwiedzanie przyrody – jazda przez zielony tunel drzew, a „pod kołami” migające kwiaty i zioła.

Podobnie jak z kolejką wąskotorową, i na tę atrakcję nie brakuje chętnych. Bilety warto kupować jak najwcześniej. Kilkuosobową drezynę można wynająć na nawet 1,5 lub 2 godziny. 

Zapora w Solinie i Jezioro Solińskie 

Jezioro i zapora znajdują się właściwie już w Górach Sanocko-Turczańskich, ale kojarzone są z Bieszczadami ze względu na bliskość położenia. 

Zapora stanowi obowiązkowy punkt wycieczek rodzinnych i miejsce, w którym można fantastycznie spędzić czas. Budowla nie tylko zachęca do spacerów i podziwiania otaczających wodę krajobrazów, ale również skorzystania z niezwykle bogatej oferty gastronomicznej, a także parku rozrywki. To ostatnie to trudna do odmówienia atrakcja dla dzieciaków. 

Jeśli chcecie zatrzymać się w Solinie na dłużej nie można pominąć orzeźwiającej kąpieli w Jeziorze Solińskim. Po tym przepięknym zalewie można także popływać żaglówką, łódką, kajakiem, rowerkiem wodnym lub wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym, aby podziwiać przepiękne krajobrazy. Jest tu również Wake Park Solina, gdzie do dyspozycji są dodatkowe atrakcje: platforma do skakania Quick Jump, najdłuższa w Bieszczadach tyrolka, wodna tuba oraz „jazda” na wakeboardzie i nartach wodnych.

Zapora w Solinie i Jezioro Solińskie to wyjątkowe miejsca nie tylko w Polsce,ale również w skali całej Europy.

Dowiedz się więcej o historii tego miejsca w artykule Zatopiona historia, czyli kilka słów o Solinie. 

Park miniatur – Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach 

Mini atrakcja dla mini turystów, czyli Park Miniatur przedstawiający najpiękniejsze i najbardziej znane budowle sakralne Bieszczad. Obiekt powstał na cześć Jana Pawła II i odwołuje się do aspektów religijnych. Zajmuje ok. hektara powierzchni i prezentuje 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich, będących dziełem mieszkających tu Rusinów, Żydów, Bojków i Łemków.

Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Wyglądają jak małe ogrodowe domki, tylko bardziej wymyślne architektonicznie. Niektóre przypominają nawet pałace, dlatego i dzieciom powinny się spodobać. Otoczone miniaturową roślinnością, do złudzenia przypominają swoje rzeczywiste odpowiedniki z Komańczy, Krościenka, Rzepedzi, Stefkowej, Sękowej i wielu innych miejscowości. Co więcej, można zobaczyć wśród nich świątynie, które dziś już nie istnieją.

Zobacz też: Rozrywka dla dzieci – najlepsze atrakcje w Polsce.