Mityczne Bieszczady dla osób, które jeszcze nigdy ich nie odwiedziły są z pewnością sporą zagadką, o której dużo słyszeli. To kawałek polskiej ziemi, który słynie z wolności i dzikości. Gdzie trudno czasem spotkać człowieka na swojej drodze, za to można wilka lub niedźwiedzia. Co powinien wiedzieć każdy, kto decyduje się na wyjazd w Bieszczady?
Bieszczady to góry położone na południowym wschodzie Polski. Delikatnie połoniny i zachwycające widoki przyciągają turystów z całej Polski i świata. Poniżej kilka przykładów na to, dlaczego Bieszczady przyciągają jak magnez.
Położenie
Sanok to najbardziej znane bieszczadzkie miasto. To tam może zaczynać się każda bieszczadzka przygoda, gdyż tuż po przekroczeniu granic tego miasta i kierowaniu się na południowy-wschód naszym oczom okazują się pasmo podkarpackich gór.
Jednodniowe wycieczki
Bieszczady idealnie nadają się do tego, aby przeżyć nawet jednodniową atrakcyjną wycieczkę. Wiele zależy od pogody i tego, na co jesteśmy nastawieni. Przy dobrej pogodzie można chodzić po połoninach, a te są naprawdę duże, więc przejście ich zajmuje spory kawałek dnia. Na osoby, które chcą poczuć bieszczadzki klimat i poznać trochę kulturę regionu czekają liczne knajpy usytuowane w malowniczych, niewielkich miejscowościach. Dla osób bardziej wymagających powstały w Bieszczadach również luksusowe kurorty, które pozwalają się zrelaksować i cieszyć oko pięknem widoków z tarasu.
Połoniny na start
Na sam początku warto wybrać się na którąś z połonin – czyli bieszczadzkich, łąkowych szlaków spośród których wyłania się niepowtarzalny widok na całą okolicę. Najpopularniejsze i najpiękniejsze zarazem są dwie: Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Na dobry początek dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybrać jedną połoninę do przejścia na dzień, aby zdążyć zejść z niej przed zmrokiem.
Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów
Najwyższy szczyt Bieszczad to Tarnica. Należący do Korony Gór Polskich szczyt wznosi się na 1346,2 m. Aby go zdobyć, można wyruszyć na szlak prowadzący z Ustrzyk Górnych, który jest nieco dłuższy, ale łagodniejszy od innych dróg.
Bieszczady – źródło Sanu
Wypływający z Ukrainy San to rzeka, która malowniczo przepływa przez Bieszczady i na tym odcinku tworzy dwa sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie. Spacer brzegiem Sanu odkrywa przed nami wyjątkowe i łagodne wstęgi wody.
Szlak Architektury Drewnianej
Bieszczady, ale i całe województwo podkarpackie, kryją wiele drewnianych, zabytkowych cerkwi greckokatolickich. W niedalekiej Komańczy można odpocząć, ale i zwiedzić aż trzy świątynie różnych wyznań: greckokatolicką, prawosławną i katolicką. Niestety, świątynie są często zamknięte i można je podziwiać tylko z zewnątrz.
Bieszczadzkie przysmaki
Bieszczady posiadają wiele porozrzucanych knajp, w których można poczuć klimat regionu i zasmakować bieszczadzkiej, swojskiej kuchni. Jest ona prosta, ale pikantna i konkretna. Wart polecenia jest np. pstrąg w warzywach. Warto też zapytać mieszkańców, co polecają i gdzie. Po wyczerpującym wysiłku na szlakach można zajrzeć na coś słodkiego do Chaty Wędrowca w Wetlinie. Mają tam opatentowany przepis na naleśnika giganta.
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Bieszczady słyną z tego, że niebo nam nimi jest wyjątkowo ciemne, więc gwiazdy są zdecydowanie bardziej widoczne. Dlatego właśnie w takim miejscu powstało miejsce, które zaprasza na seans z gwiazdami. Park Gwiezdnego Nieba prowadzi pokazy (oczywiście w zależności od pogody) z możliwością zadawania pytań prowadzącym. Prawie trzygodzinny seans kosztuje 50 złotych i jest wprost niezapomnianym przeżyciem.