Uroczyste odsłonięcie pomnika Generała Stanisława Maczka w Ustrzykach Dolnych

1 września 2021 roku w Ustrzykach Dolnych odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Generała Stanisława Maczka. Bohater i wybitny dowódca w 1918 roku wygrał walkę w Ustrzykach Dolnych.

Na początku imprezy odbyła się uroczysta msza w kościele w Ustrzykach Dolnych, którą odprawił ksiądz Adam Szal. Później goście udali się na plac kościelny, na którym poświęcono popiersie Generała Maczka, później zasadzono też, Dąb Stanisław’’.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać koncerty dwóch zespołów. Wystąpił Rzeszowski Zespół Filharmoników ,,De Camera’’ oraz Sanocki Zespół Wokalny ,,Soul’’.

Wśród ważnych gości uroczystości znaleźli się między innymi Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, przedstawiciele władz samorządowych oraz Wicemarszałek województwa.

Wyzwolenie Ustrzyków Dolnych pod dowództwem Generała Stanisława Maczka

Generał Stanisław Maczek został po I wojnie światowej dowódcą kompani krośnieńskiej. Miał poprowadzić atak na dworzec kolejowy w Ustrzykach Dolnych żeby docelowo ułatwić wojskom polskim odsiecz Lwowa.  Jako oficer objął dowodzenie nad grupą 120 żołnierzy oraz pociągiem pancernym. W rezultacie bardzo dobrze zaplanowanej akcji 20 listopada 1918 roku polscy żołnierze zaatakowali zaskoczonego wroga w pobliżu dworca w Ustrzykach Dolnych. Żołnierze niezauważeni wyskoczyli z pociągu i stoczyli zwycięską bitwę na bagnety z Ukraińcami. W rezultacie kampania pod dowództwem Stanisława Maczka wyzwoliła miasto, a także węzeł kolejowy Chyrów.

Odznaczenia Generała Maczka

Za swoją odwagę i umiejętności dowódcze Generał Stanisław Maczek odebrał wiele odznaczeń. Przede wszystkim były to: Krzyże Srebrne Orderu Virtuti Militari za wojnę w 1920 roku i kampanię w 1939 roku. Ważnym odznaczeniem był także Order Orła Białego przyznany generałowi 19 stycznia 1994 roku za szczególne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej.