Strzembowiska – w samym sercu Bieszczad

Do 1967 roku Strubowiska, a teraz Strzembowiska – bieszczadzka wieś w gminie Cisna to serce Bieszczad i miejsce, które przyciąga pod wieloma względami.

Położenie

Mała wioska, w której mieszka zaledwie 60 osób położona jest w ukrytej dolinie potoku Kalnica, z daleka od innych miejscowości, w otoczeniu lasów, niedaleko Cisnej. Strzembowiska leżą w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu tworzy Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie.

To wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy pragną prawdziwego odpoczynku w naturze i ciszy.

Atrakcje

W czasach II wojny światowej wieś została niemal doszczętnie spalona. Jedyną pozostałością ówczesnej architektury, a raczej zabudowy jest kapliczka otoczona lipami. Każdy kto odwiedził już Strzembowiska, z pewnością o niej słyszał, bądź widział. Kapliczka z figurą Matki Boskiej znajduje się przy głównej drodze. Jest murowana i ogrodzona drewnianym płotkiem, ale to właśnie od otaczających ją lip nazwana została Kapliczką wśród lip. To symbol przedwojennego Strzembowiska, a raczej Strubowiska. Kapliczkę ufundował w 1920 roku gazda Wasyl Podolak.

Strzembowiska swoją dziką przyrodą kuszą wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku wśród natury. Z powodzeniem można tutaj wybrać się na trekking, nordic walking, wypożyczyć rowery czy jeździć konno. Zimą również nie brakuje atrakcji, można: wybrać się na kulig lub spacer na rakietach śnieżnych, albo pojeździć na nartach śladowych czy skitourowych.

Co robić w Strzembowiskach?

W Strzembowiskach znajduje się szlak rowerowy oznaczony na niebiesko, który prowadzi w malownicze doliny Wetlinki i Solinki. Przez wiesz nie przebiega żaden oficjalny szlak turystyczny, ale dla wtajemniczonych atrakcją będą stokówki – ścieżki leśne, które doskonale nadają się do uprawiania wyżej wymienionych sportów. Jedną z atrakcji jest też wycieczka śladami dawnej kolejki leśnej, która została zbudowana w latach 50. ubiegłego wieku. Inną, bardzo znaną atrakcją Strzembowisk jest jazda konna. Można tutaj zapisać się na lekcje nauki jazdy konnej w każdym wieku i od podstaw, ale też (dla bardziej doświadczonych) wybrać się na wycieczkę terenową. W ofercie Strzembowiska są miejscowe konie, przyzwyczajone do górskich terenów.