Lesko często określane bywa „bramą do Bieszczad”, zaś powiat, którego miasteczko to jest stolicą należy do najciekawszych w okolicy. O okolice miasta z pewnością warto zahaczyć wybierając się dalej w Bieszczady, lecz są one na tyle fascynujące, że z powodzeniem mogą stanowić odrębny cel wycieczki. Oto kilka atrakcji, na które warto zwrócić uwagę.
Synagoga – Lesko
W dawnych czasach Żydzi stanowili jedną z najważniejszych grup ludności wśród mieszkańców okolicznych ziem, dziś ostała się po nich jedynie zabytkowa, wybudowana w 1725 roku synagoga. Znaleźć ją możemy przy ulicy Berka Joselewicza 16. W wyniku wojennych zniszczeń i nieumiejętnej odbudowy w roku 1957 zawalił się dach świątyni, doprowadzając obiekt do niemal całkowitej ruiny. Ponownie odrestaurowano go w roku 1960, a od roku 1995 mieści się tam Muzeum Żydów Galicji.
Zamek Kmitów – Lesko
Rzeczony zamek znajduje się na skarpie nad rzeką San i pierwotnie powstał w roku 1538. Prawdziwą świetność osiągnął jednak dopiero w wieku XVII, kiedy to znajdowała się w nim niezwykle bogata biblioteka pełna różnego rodzaju książek i dokumentów. Potop Szwedzki niestety niemal zupełnie zniszczył budynek, a zamek ucierpiał ponownie w wyniku II wojny światowej. Obecnie na jego terenie mieści się hotel i restauracja, lecz jest to miejsce warte zobaczenia choćby i z zewnątrz – stanowi bowiem kawał historii Leska.
Polańczyk
Polańczyk to niewielka, turystyczna wioska położona w odległości ok. 15 kilometrów od Leska. W roku 1999 wioska otrzymała status miejscowości uzdrowiskowej i od tego czasu rozpoczął się gwałtowny rozwój turystyki na jej terenie. Znajdziemy tu mnóstwo naprawdę ciekawych miejsc do zwiedzania, zabytków (np. amfiteatr czy Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Pomocy), a także przepiękne widoki. Polańczyk jest także doskonałym miejscem, by spróbować specjałów lokalnej kuchni.
Muzeum Przyrodnicze BdPN, Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne to miasteczko znajdujące się w odległości ok. 25 kilometrów od Leska. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji turystycznych, a przede wszystkim – Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego parku Narodowego. Odnajdziemy je przy ulicy Bełskiej 7, a w środku znajdziemy siedem ekspozycji poświęconych historii, geologii oraz przyrodzie Bieszczad. Muzeum czynne jest przez cały rok, w okresie letnim od wtorku do soboty w godzinach od 9:00 do 17:00, a w sezonie zimowym od 8:00 do 16:00.