Silne wichury na Podkarpaciu. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy

Silny wiatr szczególnie daje się we znaki na Podkarpaciu. Z nocy z 20 na 21 strażacy otrzymali wiele zgłoszeń o połamanych konarach i gałęziach drzew. Powalone na ulice, chodniki i tereny domów gałęzie uniemożliwiały przejazdy samochodom i ruch pieszych.

50 interwencji straży pożarnej w ciągu minionej doby

Wyjazdy strażaków ograniczały się tylko do usuwania powalonych konarów drzew, gałęzi na ulicach, chodnikach oraz terenach prywatnych posesji. Służby najczęściej usuwały skutki wiatru w powiatach: sanockim, rzeszowskim i krośnieńskim. Nikt nie został poszkodowany.

Strażacy apelują o pozabezpieczanie tarasów i balkonów. Ciężkie przedmioty porwane przez wiatr mogą wyrządzić komuś dużą krzywdę. W czasie silnych porywów wiatru nie należy spacerować między drzewami w parkach czy lesie. Parkowanie samochodu pod drzewami to również kiepski pomysł.

IMGW wydał komunikat o niebezpiecznych porywach wiatru

W najbliższych dniach porywy wiatry w całym kraju mogą dochodzić do 90 kilometrów na godzinę.  W górach będzie wiało jeszcze silniej – do 130 km/h . Przewidywane są także opady deszczu.

Z kolei nad morzem mogą szaleć sztormy o sile 10 – 11 w skali Beauforta. Natomiast porywy wiatru mogą osiągać siłę 100 km/h.

Silny wiatr zacznie słabnąc dopiero w piątek.