Problemy z migrantami

Problemy z migrantami to temat, o którym mówi się stosunkowo często. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że granica z Białorusią to nie wszystko, na czym należy się koncentrować.

Zatrzymanie w Kwaszenicy

Wystarczy wrócić do tego, co wydarzyło się 15 października w Kwaszeninie – tego dnia zatrzymano ośmiu obywateli Somalii. Somalijczycy wraz z przewoźnikiem przekroczyli granicę polsko-ukraińską i jak się można domyślić, zrobili to nielegalnie. Wiadomo również, że możemy mówić o przerzucie na zachód Europy. Przerzucie, na którym można zarobić 3 tysiące dolarów od osoby.

Wracając jeszcze do początku, zatrzymanie powiodło się dzięki operatorowi kamery pojazdu obserwacyjnego Straży Granicznej – operator ten zauważył, że dziewięć osób przemieszcza się od strony granicy z Ukrainą. Oczywiście nie można było tego zlekceważyć – doszło do wysłania patroli Straży Granicznej (w akcji brały udział pobliskie placówki). Na miejscu odbyło się przeszukanie terenu i co najważniejsze, działania przyniosły efekty – znaleziono poszukiwaną dziewiątkę. Byli to mężczyźni w wieku od 16 do 37 lat. Ośmiu z nich okazało się obywatelami Somalii – wyjątkiem był Ukrainiec – Ukrainiec był organizatorem wspomnianego już przerzutu.