O Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony w 1955 roku. Powodem było to, że w XIX i XX wieku przyroda Tatr ulegała znacznym zniszczeniom, które spowodowała działalność człowieka. Przemysł, budowa dróg i papiernictwo spowodowały nadmierną wycinkę lasów, na dodatek popularne stało się kłusownictwo. Najwyższym punktem Tatr jest szczyt Rysów (2499 m), najniższym dolina Porońca (ok. 773 m).

Fauna i flora

Duże różnice wzniesień, piętrowość klimatu i niezwykły skład gatunkowy fauny i flory sprawiają, że Tatry goszczą tysiące turystów każdego roku. Powierzchnia Tatr wynosi ok. 785 km², z czego 175 km² przypada na Tatry Polskie, reszta to Tatry Słowackie. Podział Tatr na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Tatry Bielskie (te ostatnie tylko na Słowacji) uzasadnia się ich budową geologiczną. Tatry zaliczane są do gór orogenezy alpejskiej. Z tatrzańskich ssaków warto wymienić kozicę i świstaka (które wytworzyły w Tatrach podgatunki: kozicę tatrzańską i świstaka tatrzańskiego), a w niższych partiach jelenia, sarnę europejską, rysia i łasicę pospolitą oraz niedźwiedzia brunatnego. Wśród ptaków króluje orzeł przedni, ale charakterystyczny jest też pomurnik, gniazdujący w wyższych partiach gór. Bogactwu roślinności odpowiada bogactwo krajobrazowe.

Informacje techniczne

U podnóża Tatr Polskich znajduje się Zakopane, miasto popularne nie tylko ze względu na bliskość gór, ale również masę atrakcji. W Tatrach wolno się poruszać tylko po oznakowanych ścieżkach, a w bardziej eksponowanych miejscach znajdują się klamry i łańcuchy umożliwiające turystom bezpieczne dotarcie do celu nawet w razie załamania się pogody. Na turystów czeka kilka schronisk. Jednym z najczęściej odwiedzanych schronisk tatrzańskich jest schronisko PTTK nad Morskim Okiem. Równie popularną bazą wypadową turystów jest schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jeziora tatrzańskie cechuje znaczna przejrzystość wody.

Miłośnicy górskich wojaży

Obecnie TPN odwiedza rocznie ponad 2,5 miliona osób. Maksymalnie obciążone ruchem turystycznym są: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich i Kasprowy Wierch. Ponadto tłok szczególnie dotkliwie można odczuć na wąskich i eksponowanych odcinkach szlaków (tego typu problemy można obserwować co roku na szlakach prowadzących na Giewont, Świnicę i Rysy).