Zagórz i jego okolice

Jednym z najciekawszych miasteczek położonych rzut beretem od Bieszczad, a jednocześnie stosunkowo mało znanych jest Zagórz. Choć od dobrze znanych miejscowości turystycznych, jak Ustrzyki Dolne czy Polańczyk dzieli go zaledwie ok. 30 km., jego atrakcje turystyczne są często pomijane przez turystów. A szkoda, bo w mieście i jego okolicach naprawdę jest na co popatrzeć.

Klasztor karmelitów bosych

Są to znajdujące się na wzgórzu Mariemont malowniczo położone ruiny czternastowiecznego kościoła i klasztoru. Wartym wspomnienia jest fakt, że ten zespół budynków jest jednym z niewielu dobrze zachowanych przykładów klasztoru warownego, zarówno na terenie polski, jak i dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Zamek Sobień, Manasterzec.

Kolejne malownicze ruiny, tym razem nieco oddalone od miasta. Zamek Sobień znajduje się na terenie gór Słonnych, a jego początki sięgają XIII wieku. Na terenie zamku miała miejsce jedna z ważniejszych akcji partyzanckich po zakończeniu II wojny światowej. Po ataku ukraińskich nacjonalistów na posterunki SOK, doszło tu do walki z dowodzoną przez kapitana Jarosza załogą pociągu pancernego Panzertriebwagen 16.

Rezerwat przyrody Polanki, Bykowice

Rezerwat przyrody o powierzchni wynoszącej prawie 200 hektarów. Na jego terenie znajduje się między innymi źródełko ze zmineralizowaną wodą siarczkową, a także szereg różnych gatunków roślin prawnie chronionych, takich jak pokrzyknik wilcza jagoda czy języcznik zwyczajny. Odwiedzić można również przepięknie położony punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na Zagórz.

Przełęcz Przysłup, Wujskie

Wyjeżdżając ze znajdującej się niedaleko miasteczka małej wsi Wujskie w kierunku Tyraw Wołowskich przejechać będziemy mogli przez malowniczo położoną Przełęcz Przysłup. Charakterystyczne dla tej drogi są niezwykle długie ciągi serpentyn. W odległości jednego kilometra od Przysłupu znajduje się punkt widokowy na Bieszczady, natomiast pieszo można dojść tutaj wybierając czerwony szlak w Rakowej i kierując się nim dalej, przez szczyt Słonny.