Niedźwiedzi sen

Sen niedźwiedzi to temat, w przypadku którego możliwe są różne opinie i co za tym idzie, dobrze byłoby to zmienić. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo.

Co możemy powiedzieć na temat snu niedźwiedzi?

Rzeczywistość przedstawia się tak, że niedźwiedzie coraz później myślą o śnie zimowym. Do tego trzeba pamiętać o ostatnich latach – w poprzednich latach aktywność niedźwiedzi trwała gdzieś do końca grudnia.

Ważne jest też, że być może niektórzy sądzą, iż niedźwiedzie przesypiają całą zimę. Takie stawianie sprawy jest jednak niezgodne ze stanem faktycznym – niedźwiedzie zapadają w dłuższą drzemkę. Można też powiedzieć, że dzieje się tak, gdy mamy mniej więcej metr śniegu i temperaturę, która przez kilka dni utrzymuje się poniżej zera. Z drugiej strony nie jest to coś, czego należy się jakoś dokładnie trzymać. Krótko mówiąc, w Bieszczadach mamy zimowe warunki, a niedźwiedzie wciąż są aktywne. Warte zaznaczenia jest też to, że niedźwiedzie widywane zimą, to raczej stare samce. Co więcej, nie ulega wątpliwości, że rozbudzone z drzemki stanowią spore zagrożenie.