Najpiękniejsze szczyty Bieszczad

Wielu turystów określa Bieszczady mianem najpiękniejszych gór w naszym kraju. Czy to prawda, czy też nie, zależy od indywidualnego postrzegania, lecz faktem jest, że istnieje tu naprawdę wiele niesamowitych szczytów.

Połonina Wetlińska – 1255 m. n.p.m

Jest to najsłynniejsza i dla wielu najpiękniejsza bieszczadzka połonina. Odwiedzić ją najlepiej jest jesienią, ponieważ można na niej wówczas doświadczyć zjawiska inwersji temperatury powietrza. Jej największym punktem jest Roh, wznoszący się na wysokość 1255 metrów nad poziomem morza, z którego widoki zapierają dech w piersiach niejednemu turyście. Na szczycie połoniny znajduje się czynne schronisko turystyczne – „Chatka Puchatka”.

Bukowe Berdo – 1311 m. n.p.m

Bukowe Berdo to jeden z najwyższych szczytów naszej części Bieszczad, a trasa turystyczna na niego prowadząca uznawana jest za najpiękniejszą w całych Bieszczadach. Aby zdobyć górę, możemy zdecydować się na dwie trasy: szlak żółty z Mucznego (czas przejścia w jedną stronę ok. 75-90 minut), oraz szlak niebieski z miejscowości Pszczeliny-Widełki (czas przejścia ok. 120-150 minut).

Smerek – 1222 m. n.p.m

Położony bardzo blisko Przełęczy Orłowicza Smerek być może ustępuje nieco wysokością wcześniej opisywanym szczytom, lecz niezwykłą atrakcją jest przepiękna trasa turystyczna prowadząca przez cały jego grzbiet. Góra posiada dwa wierzchołki, lecz tylko jeden, niższy udostępniony jest do zwiedzania przez turystów. Najbardziej urokliwa trasa (czerwony szlak) wiedzie od miejscowości o tej samej nazwie.

Tarnica – 1346 m. n.p.m

Najwyższy i najsłynniejszy szczyt polskich Bieszczadów jest również jednym z najważniejszych punktów turystycznych – i nie bez powodu. Z Tarnicy rozciągają się bowiem niesamowite widoki, a dla wielu osób dodatkową atrakcją jest możliwość przebycia tej samej trasy, co Karol Wojtyła (przyszły papież-polak odwiedził Tarnicę w roku 1954). Na szczyt najszybciej dostaniemy się wchodząc na niebieski szlak w miejscowości Wołosate, a następnie, na przełęczy pod Tarniną skręcając w szlak żółty. Cała wędrówka w jedną stronę zajmie wtedy nie więcej, niż 150-175 minut.