Jakie zwierzęta można spotkać w Bieszczadach?

Mówi się, że Bieszczady to ostatni dziki region w kraju. Jest w tym dość dużo prawdy, ponieważ to właśnie w tym paśmie Karpat można spotkać gatunki zwierząt, których nigdzie indziej się nie spotka. Najsłynniejszym przedstawicielem fauny Bieszczadów jest oczywiście niedźwiedź. 

Podkarpacie to jeden z piękniejszych regionów w Polsce. To właśnie tam występuje ogromne zalesienie terenów oraz dzika przyroda. Bieszczadzki Park Narodowy pełen jest skarbów natury i nie posiada miejsca, w których nigdy nie stanęła ludzka stopa. I może niech tak zostanie… To właśnie dzięki dużym połaciom lasów, znacznym przestrzeniom oraz stosunkowo niewielkim zaludnieniem, zwierzęta żyjące w tym paśmie łańcucha Karpat mają doskonałe warunki bytowe. Dane mówią same za siebie. Na południu województwa podkarpackiego żyje ponad 600 wilków, 230 niedźwiedzi i aż 551 żubrów!

Jak widać fauna Bieszczadów jest niesamowicie różnorodna, a jej zasoby nie kończą się tylko na wielkich drapieżnikach. Bieszczady są bowiem domem dla ok. 230 gatunków kręgowców. W 2019 roku, ogółem na Podkarpaciu mieszkało blisko 14 tys. jeleni, 40,5 tys. saren oraz ponad 500 łosi. W dodatku wzrosła liczba lisów i dzików. Dość licznie występują również mniejsze drapieżniki. Kun leśnych i domowych jest na Podkarpaciu 5,3 tys., borsuków – 2,8 tys., jenotów – 1,5 tys. a tchórzy – 2,3 tys. Leśnicy doliczyli się także 23,2 tys. bażantów i 15,2 tys. zajęcy i 8 tys. kuropatw. Nie sposób policzyć wielu innych gatunków z rodzaju ptaków, owadów czy gadów i płazów. Można śmiało powiedzieć, że bieszczadzkie zwierzęta mają się dobrze. 

Jakie zwierzęta żyją w Bieszczadach? Poniżej można znaleźć listę najbardziej interesujących gatunków, które można spotkać w polskich, wschodnich Karpatach. 

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedź musiał się znaleźć na początku tej listy. Można śmiało powiedzieć, że ten ssak jest królem Bieszczad. To właśnie w tym regionie występuje największa w kraju populacja tego gatunku. Wchodzi ona w skład populacji karpackiej żyjącej na terenie Polski, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Węgier i Czech. 

Niedźwiedź jest zwierzęciem wszystkożernym. Oznacza to, że nie pogardzi ludzkim mięsem, więc lepiej na niego uważać. Oczywiście warto wiedzieć, że do wszelkich ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi niezwykle rzadko, a już na pewno nie z głodu. 

Sprawdź koniecznie, co robić gdy spotkasz niedźwiedzia. 

Wilk 

Drugą gwiazdą bieszczadzkich lasów jest oczywiście wilk. Wilki na przestrzeni dziejów były zwierzętami bezwzględnie zwalczanymi. Niestety, w oczach ludzi wilk był od zawsze krwiożerczym, dzikim drapieżnikiem, któremu nie należy się szacunek. Wilki bowiem polowały na sarny czy inne ssaki. Wkradała się tu rywalizacja między tymi ssakami a ludźmi. Na szczęście poszanowanie dla wilków wzrosło, a wraz z nim populacja tego zwierzęcia. Mimo, że mogłoby być ich więcej, dobrze, że w ogóle nie wyginęły. 

Żubr

Mimo, że żubr bardziej jest kojarzony z Puszczą Białowieską, swoje ważne miejsce zajmuje również w Bieszczadach. Wymieniając dzikie zwierzęta Europy, to właśnie żubra należy wskazać jako największego ssaka. Dorosły osobnik może osiągać długość do 350 cm i wysokość w kłębie do 190 cm. Waga dużego samca przekracza 900 kg!

Niestety, kłusownictwo niemal doprowadziło do wyginięcia tych majestatycznych zwierząt, ale na całe szczęście bieszczadzka populacja żubrów rozrasta się z roku na rok. W 2015 roku żyło tam ponad 300 osobników. Pięć lat później, ich liczebność wzrosła dwukrotnie. W pierwszej połowie 2021 roku Bieszczady zamieszkiwało 719 żubrów. 

Jeleń karpacki

Ten jeleń, od swojego krewniaka, czyli jelenia szlachetnego, różni się nieco masywniejszą budową (waga dorosłego byka przekracza 200 kg) i dłuższą głową z garbatą częścią nosową. Wśród charakterystycznych cech tej odmiany należy wymienić także mocne poroże oraz popielato-ceglastą (w okresie letnim) i popielato-czarną (w okresie zimowym) sierść.. 

Orliki

Dzikie zwierzęta w Bieszczadach to nie tylko ssaki i gady, ale również ptaki. Jednym z najciekawszych gatunków jest orlik grubodzioby – drapieżnik z rodziny jastrzębiowatych. Długość jego ciała dochodzi do 65 cm, a rozpiętość skrzydeł – do 160 cm. Charakteryzuje się brązowym upierzeniem i ciemniejszymi pokrywami skrzydeł. Do jego kuzyna należy także orlik krzykliwy, którego liczebność w Bieszczadach przekracza 60 par. Stanowi on unikatową ozdobę Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny. Ciekawostką jest, że to właśnie w tych górach znajduje się najwyższe w Polsce stanowisko gniazdowania orlika krzykliwego.

Żmija zygzakowata

Mówiąc o bieszczadzkiej faunie trudno nie wspomnieć o żmiji zygzakowatej. Je to jeden z czterech węży występujących w Bieszczadach i jedyny jadowity wąż w Polsce. Wybiera różne miejsca na swoje siedliska, ale zawsze takie, które zapewniają gadowi możliwość polowania, wygrzewania się i hibernowania. Przedstawicieli tego gatunku najczęściej można spotkać na skraju lasu, łąkach i polanach, choć występują także w bliskiej okolicy brzegów zbiorników wodnych, rzek i strumyków. 

Większość żmij zygzakowatych charakteryzuje się beżowym lub brązowym ubarwieniem, najczęściej z charakterystycznym zygzakiem na grzbiecie. Warto jednak podkreślić, że spotykane są też osobniki całkowicie czarne, u których zygzak nie jest widoczny. 

Wybierając się na szlaki i w bardziej gęste tereny, warto ubierać grube skarpety i wysokie obuwie. Żmija najczęściej kąsa w okolicach kostek, czyli tam gdzie ma największy dostęp. Po ugryzieniu tego węża niezbędne jest podanie surowicy.