Bieszczady to jeden z niewielu regionów Polski, w których można spotkać niedźwiedzia. Mimo, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna, nie można jej wykluczyć. Jak się przygotować do spotkania z niedźwiedziem?
O tym, że w Bieszczadach żyją niedźwiedzie wiedzą niemal wszyscy. Przypominają o tym liczne znaki ustawione w lasach, które ostrzegają przed możliwą konfrontacją z wielkim misiem. Niektórzy jednak bagatelizują ostrzeżenia nie przygotowując się wcześniej do takiej sytuacji. Stając jednak oko w oko z wielkim zwierzęciem żałują, że tego nie zrobili. Panika oraz niewiedza co począć mogą prowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak atak niedźwiedzia.
Warto jednak zaznaczyć, że statystycznie większość spotkań z niedźwiedziem rzadko prowadzi do agresywnych zachowań, a ataki ze strony tego zwierzęcia są jeszcze rzadsze. Ich najczęstszą przyczyną jest zaskoczenie zwierzęcia, na przykład na skutek naszej wędrówki pod wiatr (przez co niedźwiedź nie może nas zwęszyć). Większość niedźwiedzi woli unikać kontaktu z ludźmi. Boją się one ludzi tak samo, jak my ich! Ataki na człowieka zdarzają się niezmiernie rzadko, jednak nie można ich nigdy wykluczyć, szczególnie gdy spotka się niedźwiedzicę z młodymi. Warto więc wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji, jak nie wyprowadzić zwierzęcia z równowagi oraz jak w ogóle uniknąć konfrontacji.
Sprawdź, Bieszczady. Młoda niedźwiedzica terroryzuje okolice.
Co zrobić, gdy zobaczysz niedźwiedzia?
Jeżeli jesteś czujny i widzisz niedźwiedzia z daleka, uszanuj jego przestrzeń. Nie podchodź do niego i daj mu jak najwięcej miejsca. Jeśli możesz zawrócić ze szlaku i pójść inną drogą, rozważ taką możliwość. Jeśli jednak nie masz drogi do odwrotu, poczekaj cierpliwe, aż niedźwiedź odejdzie w swoją stronę. Nawet jeśli zwierzę nie wydaje się groźne, bo jest powolne i ociężałe, nie należy zapominać, że w sytuacji zagrożenia potrafi bardzo szybko biegać i używać ogromnej siły.
Jeśli niedźwiedź faktycznie zacznie atakować, najważniejsze to nie panikować i zachowywać spokój. Niektóre niedźwiedzie tylko straszą atakiem. Podbiegają na parę metrów, a następnie szybko się odwracają i uciekają. Nadmierna panika w takiej sytuacji mogłaby tylko rozjuszyć niedźwiedzia.
Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia?
Warto zaznaczyć, że każdy niedźwiedź i każde spotkanie jest wyjątkowe oraz nie ma jednej strategii, która działałaby we wszystkich sytuacjach i gwarantowały bezpieczeństwo. Jednak stosowanie się do niektórych podstawowych wytycznych, może pomóc zmniejszyć zagrożenie niebezpieczeństwem.
Jak było wspomniane powyżej, najważniejsze to zachować spokój. Gdy dojdzie do sytuacji, że niedźwiedź nas zauważył, warto przypomnieć sobie informację, że ataki tego zwierzęcia są niezwykle rzadkie.
Błędem jest zachowanie ciszy i skradanie się. Niedźwiedź, który zauważy nas przypadkiem może wpaść w panikę. Lepiej przyzwyczaić go do naszej obecności. Można zacząć z kimś spokojnie rozmawiać lub gdy jesteś sam, zacząć mówić do siebie. Warto również mówić do samego niedźwiedzia, ale raczej w niskich tonach. Krzyk lub nagły ruch może wywołać atak. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno. Daj niedźwiedziom przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
Kolejną zasadą jest nierobienie zdjęć zwierzęciu, a szczególnie z bliska! Wszelkie naruszanie przestrzeni niedźwiedzia może prowadzić do jego niepokoju. Postaraj się pozostać jak najbardziej z tyłu podkreślając swoją przewagę. Stań na kamieniu lub innym podwyższeniu, abyś wydawał się większy.
Pamiętaj, nie uciekaj! Niedźwiedź może cię potraktować jako zdobycz. Nie wspinaj się również na drzewo, ponieważ niedźwiedzie również mogą to robić.
Nie pozwalaj, aby niedźwiedź miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci go do zbliżenia i pogorszy sytuację. Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Niedźwiedzie nie powinny kojarzyć ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań.
Jeśli to możliwe, spróbuj ustalić, czy obecne są młode. Matka z małymi niedźwiadkami może być bardziej agresywna, broniąc swoich młodych. Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a jej młodymi i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać. Szanse na atak znacznie wzrosną.
Jeśli niedźwiedź podejdzie na tyle blisko, że nie możesz nic już zrobić, udawaj martwego. Połóż się na brzuchu, trzymając ręce na szyi. Rozłóż nogi, aby utrudnić niedźwiedziowi przewrócenie. Nie podnoś się, dopóki niedźwiedź nie opuści bliskiego obszaru. Bronienie się zwykle zwiększa intensywność takich ataków.
Dowiedz się, co jeszcze możesz spotkać w Bieszczadach.
Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem?
Niedźwiedzie uwielbiają gęste zarośla. Nie schodź ze szlaku. Trzymaj się ścieżek, które są oznaczone. Zwierzęta zwykle wiedzą, że uczęszczają tamtędy ludzie, więc unikają tych miejsc. Podczas spaceru nie zakładaj słuchawek. Bądź czujny na każdy dźwięk i ruch. Jeśli jesteście w grupie, rozmawiajcie głośno, aby dać znać, że jesteście w pobliżu. Z resztą zawsze warto wędrować w grupie. Jest wówczas bezpieczniej. Oprócz tego uważaj na ślepe zakręty i głośne szumiące potoki, gdzie niedźwiedź może cię nie widzieć ani nie słyszeć. Na koniec oczywista zasada, aby ograniczyć wędrowanie nocą.