Gmina Czarna w Bieszczadach – Uwaga na niedźwiedzie!

W Olchowcu (gmina Czarna) można spotkać niedźwiedzia. Prawdopodobnie zwierzę wyczuwa resztki jedzenia zostawiane przez turystów na szlakach i parkingach. Wójt postanowił działać zanim dojdzie do tragedii.

Urząd wprowadził działania prewencyjne

Wójt zwrócił się z prośbą do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na płoszenie niedźwiedzia. RDOŚ po zapoznaniu się z sytuacją wydał stosowną decyzję. Urząd prowadzi także działania prewencyjne w tej sprawie. Przede wszystkim pojawiły się komunikaty i informacje o możliwości spotkania z groźnym zwierzęciem. Wójt i RDOŚ zaapelowali także do turystów o rozmyślne wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników.

Jak postąpić w razie spotkania z niedźwiedziem?

Należy przede wszystkim zachować spokój. Jeśli to możliwe podjąć próbę powolnego oddalenia się w bezpieczne miejsce. Ucieczka nie jest najlepszym pomysłem. Drapieżnik może zacząć nas gonić. Niedźwiedzie potrafią poruszać się z prędkością nawet 50 km/h. Jeśli już jednak zwierzę nas zaskoczy należy powoli położyć się na ziemi i przybrać pozycję embrionalną. Kolana podkurczone do klatki piersiowej i dłonie splecione na karku. Istnieje duża szansa, że niedźwiedź tylko nas obwącha, ale nie zaatakuje.