Cerkwi grozi ruina

Nie ma co ukrywać, że z historią może wiązać się wiele pięknych wspomnień. Niemniej jednak trzeba też pamiętać o drugiej stronie sytuacji – niekiedy dbałość o stan różnych miejsc może okazać się trudna.

Cerkiew w Polanie

Przykładu nie musimy daleko szukać – wystarczy wziąć pod uwagę cerkiew pw. św. Mikołaja w Polanie. Można przypuszczać, że jest to najstarsza drewniana budowla sakralna na terenie Bieszczad – cerkiew tą wykorzystywano już w 1790 roku.

Wracając do wstępu, mamy do czynienia z naprawdę piękną historią. Co więcej, jest to historia, która już niedługo może zostać zakończona. Krótko mówiąc, konieczny jest natychmiastowy remont. Jeżeli do remontu nie dojdzie, prędzej lub później będziemy mogli mówić o ruinie. Warto również podkreślić (bo może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę), że mamy opinię techniczną. Opinię techniczną, z której jednoznacznie wynika, że stan obiektu pogarsza się – szczególnie należy zwrócić uwagę na stronę zewnętrzną.

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka przyszłość czeka cerkiew? Pytanie zasadne, ale na ten moment trudno mówić o odpowiedzi.