Bieszczady dla początkujących

Bieszczady. Magiczne góry pełne turystycznych atrakcji, cudownych pejzaży i historycznych tajemnic. Urzekają tajemniczymi lasami, krajobrazami połonin, starymi cerkwiami, tajemniczością opuszczonych wioseczek, do których wraca natura, obecnością dzikich gatunków roślin i zwierząt.

Krajobrazy Bieszczad

Bieszczady rozciągają się od rzeki Osławy przez dolinę Sanu, jezioro Solińskie aż po granicę z Ukrainą na wschodzie, j ze Słowacją na zachodzie. Ich najwyższym szczytem po stronie Polskiej jest Tarnica (1346 m. n.p.m), wyższy od niej Pikuj (1405 m. n.p.m) znajduje się już po Ukraińskiej stronie.

W bieszczadzkich kniejach spotkać możemy wilka, rysia, niedźwiedzia brunatnego, zaskrońca, salamandrę plamistą, orlika krzykliwego i wiele innych rzadkich gatunków zwierząt.

Góry dla wszystkich

Wśród połonin, lasów i szczytów z pewnością znajdą coś dla siebie miłośnicy samotnych wędrówek, ciszy, spokoju, amatorzy przyrody i historii. Opuszczone wsie, zruinowane cerkwie -systematycznie w ostatnich latach odnawiane -, cmentarze będące świadkami historii tych ziem z pewnością dodają wielu wędrówkom niepowtarzalnego klimatu.

W Bieszczadach dobrze poczują się także miłośnicy sportów wodnych. Jezioro Solińskie bowiem to wspaniałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, a nawet windsurfingu. W jego okolicach leży również najsłynniejsze bieszczadzkie uzdrowisko – Polańczyk – oferujące pełną bazę turystyczną i kulinarną na najwyższym światowym poziomie.

Pobyt w Bieszczadach to także okazja do zaznania zanikającej już, a jakże ciekawej i bogatej kultury łemkowskiej, bo wszak Bojkowie i Łemkowie to rdzenni mieszkańcy tych ziem.

Mimo niezaprzeczalnego piękna Bieszczady są stosunkowo mało poznanym przez turystów regionem naszego kraju, Ponieważ kojarzą się głównie z przygodami konnymi i pieszymi wędrówkami, niektóre osoby określają je mianem polskiego dzikiego zachodu.