Z roku na rok policja prowadzi coraz więcej akcji mających promować bezpieczeństwo nad wodą – wyniki jednak wciąż nie są zadowalające. Zaledwie kilka dni temu w jeziorze Solińskim utonął mężczyzna. Woda jest żywiołem, którego nie należy lekceważyć, a nieodpowiednie podejście do niej, przecenienie swoich umiejętności czy korzystanie z kąpieliska pod wpływem alkoholu może zakończyć się bardzo źle. Z tego też powodu przypominamy zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą..
Bezpieczeństwo nad wodą – 6 prostych zasad
Po pierwsze, korzystać należy jedynie z wyznaczonych do tego celu kąpielisk, gdzie bezpieczeństwa pilnują ratownicy WOPR. W razie ewentualnego wypadku znacznie zwiększa to nasze szanse na przeżycie. Korzystanie z „dzikich” kąpielisk jest absolutnie niewskazane.
Po drugie należy koniecznie przestrzegać regulaminu kąpieliska i informacji przedstawionych na znakach informacyjnych w okolicy wody. Respektować należy szczególnie informacje o głębokości wody i zakazie skoków do niej, albowiem skok na płytką wodę może zakończyć się tragicznie.
Po trzecie – czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Wywieszając taką flagę ratownik oznajmia, że kąpiel jest ryzykowna – wchodząc ryzykujemy życiem.
Po czwarte nad wodą należy absolutnie zawsze mieć na oku dzieci. Do wielu tragicznych wypadków dochodzi właśnie wtedy, gdy rodzice tracą z oczu swoje potomstwo, nawet i na pozornie krótką chwilę.
Po piąte do wody nie wchodzimy nigdy pod wpływem alkoholu, ani jakichkolwiek innych środków odurzających. Pamiętać też musimy o tym, że do wejścia należy odpowiednio się przygotować – nie zanurzamy od razu całego ciała, ani nie wskakujemy na głęboką wodę po długim czasie spędzonym na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do wstrząsu termicznego.
Po szóste korzystając z łódki czy kajaka powinniśmy mieć założony odpowiedni sprzęt zabezpieczający. Wypłynięcie na zbyt głęboką wodę również może okazać się tragiczne ponieważ prąd wodny może z łatwością znieść czy nawet przewrócić naszą łódkę.