Beskidzkie szczyty – Błatnia

Beskid Śląski ma wiele uroku, a piesze wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na temat tak popularnego szczytu, jakim jest Błatnia? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na szlaki prowadzące w jego rejonie?

O szczycie Błatnia

Błatnia (917 m. n.p.m.) jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych szczytów górskich w Beskidzie Śląskim. Góra ta wchodzi w skład słynnej grupy Klimczoka, a że prowadzi na nią wiele szlaków turystycznych, jej popularność nie powinna dziwić. Do odwiedzenia Błatniej zachęca też fakt, iż na szczycie tym czeka klimatyczne schronisko turystyczne. Powstało ono w latach 20. XX wieku, a jego pierwszym gospodarzem było  niemieckie Towarzystwo Turystyczne „Przyjaciele Przyrody” z Aleksandrowic. Dziś schroniskiem opiekuje się PTTK. Do obiektu można dotrzeć m.in. od strony Klimczoka i Szyndzielni, jednak najpopularniejsze trasy turystyczne prowadzą od strony Brennej i Wapienicy.

Kto wejdzie na szczyt Błatniej, ten nie będzie żałować. Jest to świetny punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Beskid Śląski i okoliczne pasma górskie. Dobrze widać stąd najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne, pięknie prezentują się stąd Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica. Stożek, Wielka Czantoria, szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego (z najwyższą w tej grupie górskiej Łysą Górą) – oto kolejne góry, które można podziwiać z Błatniej. Ten szczyt ma wiele uroku, a wędrówki po jego zboczach każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Źródło: https://www.infobeskidy.pl/