Uwaga na złodziei!

Wakacyjny relaks często powoduje, że tracimy czujność i nie zwracamy uwagi na otoczenie. To moment, w którym najchętniej atakują złodzieje oraz inni przestępcy.

Zuchwałość nie popłaca

Niedawno miała miejsce kradzież sprzętu gospodarczego z jednego z podkarpackich hoteli. Przestępstwo zostało jednak szybko odkryte, a samych złodziei zatrzymała obsługa hotelu. Mężczyźni to mieszkańcy powiatu jasielskiego, a ich łupem miał być początkowo sprzęt warty około 2 tysiące złotych. Jak się później okazało, do wyniesienia przygotowali również przedmioty o wartości 20 tysięcy złotych. Mężczyźni chcieli ukraść między innymi nawozy do trawy, sprzęt z pola golfowego oraz benzynę. Przestępcom, 18 i 29 latkowi, przedstawiono zarzuty kradzieży oraz usiłowania kradzieży. Miejscowi funkcjonariusze wszczęli już postępowanie w tej sprawie.

To nie jedyny taki przypadek

Wielu złodziei działa na nieco mniejszą skalę. To tak zwani kieszonkowcy, którzy korzystają z rozproszenia turystów, sięgają do ich kieszeni plecaków, a następnie kradną stamtąd portfele, biżuterię, drogi sprzęt elektroniczny i wszystko, co można później spieniężyć.

Jak ustrzec się przed kradzieżą?

Należy zachować szczególną uwagę wtedy, kiedy znajdujemy się w tłumie lub na ruchliwym chodniku czy deptaku. Drogocenne przedmioty oraz gotówkę i karty kredytowe należy trzymać jak najbliżej ciała, na przykład w wewnętrznych kieszeniach plecaków czy popularnych ostatnio nerkach.

Kieszenie spodni i zewnętrzne warstwy toreb oraz plecaków to najłatwiejsze cele dla złodziei. Nie należy tam umieszczać przedmiotów o dużej wartości, jeśli nie chcemy ryzykować ich utratą.

Można również zainwestować w specjalne produkty służące ochronie przed kradzieżą. Istnieją dedykowane plecaki antywłamaniowe, zamki, kłódki na kody i wiele, wiele innych rozwiązań.