Bieszczadzki Park Narodowy wychodzi naprzeciw potrzebom turystów. W czasach, kiedy wszyscy korzystamy z elektronicznych gadżetów, również usługi przewodnika może sprawować nasz telefon. To wszystko dzięki specjalnej aplikacji Bieszczady & Górny San, która pozwala na samodzielne poruszanie się po regionie. Aplikacja jest darmowa. Do korzystania z niej nie trzeba mieć stałego dostępu do Internetu w telefonie.
Aspekty techniczne aplikacji
Aplikacja może okazać się przydatna również dla obcokrajowców. Jest dostępna w kilku wersjach językowych: polskiej, słowackiej i angielskiej. Aby nie musieć korzystać z Internetu lub przez cały czas używania aplikacji, wystarczy przed wyjściem teren zaktualizować bazę danych w Ustawieniach telefonu.
Co można znaleźć w aplikacji Bieszczady & Górny San?
Za pomocą telefonu można przeglądać fotografie, panoramy sferyczne oraz modele 3D, prezentujące to, jak kiedyś wyglądał region. Na dodatek przygotowano specjalne audiobooki na ścieżki przyrodnicze i historyczne. Są to nagrania „W dolinie górnego Sanu” oraz „Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny”. Aplikacja ma naprawdę wiele zastosowań. Swoje wędrówki można opierać na aspekcie historycznym oraz przyrodniczym.
Jak podają pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego:
„[W aplikacji] będzie można obserwować dziką przyrodę oraz krajobrazy takich miejsc jak połoniny – Kińczyka, Rozsypańca, Halicza, Krzemienia i Bukowego Berda. Mamy też okazję do obcowania z dzikimi zwierzętami, podglądając pracę bobrów na tutejszych tamach, czy wsłuchując się w głosy wszechobecnych derkaczy. Będziemy mieć też okazję do podziwiania dzikich i malowniczych zakoli Sanu, wypatrywania życia po stronie ukraińskiej. Po polskiej stronie, po dawnych mieszkańcach tutejszych wsi, takich jak Beniowa, Sianki, czy Dźwiniacz Górny, pozostały tylko ukryte ślady, w odkrywaniu których pomoże przygotowany przewodnik w formie aplikacji.”
Aplikacja to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.