Slow fashion sposobem na wyjście z modowego wyścigu

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu i nieustannie zmieniających się trendów robienie zakupów odzieżowych to prawdziwa sztuka. Z każdej strony jesteśmy zasypywani coraz to nowszymi i lepszymi rozwiązaniami, nie mając jednocześnie świadomości własnych potrzeb. Ucieczka w szał zakupowy to jednak nic dobrego, co więcej – takie podejście wiąże się z generowaniem ogromnych ilości zanieczyszczeń. Slow fashion to odpowiedź na zmieniający się świat i wykorzystywanie pracowników w wielkich koncernach. Poznajcie z nami główne zasady slow fashion i zacznijcie robić zakupy świadomie.

Slow fashion – wymysł czy sztuka świadomego kupowania?

O slow fashion być może część z was coś już słyszała. Nurt ten został zapoczątkowany w roku 2007 i po dziś dzień uznawany jest za nowoczesne podejście do mody. Na czym w rzeczywistości polega slow fashion? Jest to sztuka racjonalnego kupowania zgodnie ze swoimi potrzebami, a jednocześnie w taki sposób, by nie generować niepotrzebnych odpadów i świadomie przyglądać się obowiązującym trendom modowym. Nie jest to jednak chwilowa moda, a zaś zjawisko, które pozostanie z nami na dłużej. Obecnie coraz więcej osób dociera do momentu w życiu, gdy zaczyna podchodzić do mody z większą rozwagą i pełną świadomością. W slow fashion nie chodzi o to, aby mieć najnowsze ubrania. Slow fashion polega na kupowaniu mniejszej ilości ubrań wysokiej jakości, które pozostaną z nami na lata. Wraz z rozwojem tego nurtu pojawiło się też zjawisko tzw. garderoby kapsułowej, która składa się z precyzyjnie dobranych elementów garderoby, pozwalając jednocześnie wyjść z modowego wyścigu. Zdroworozsądkowe podejście do mody to również idealna okazja, by zrezygnować z konsumpcjonizmu oraz zadbać o własne samopoczucie i nasze środowisko. Jak zatem ugryźć temat slow fashion i o czym w szczególności pamiętać?

Poznaj swoje potrzeby

Slow fashion nie jest chwilową modą, która niebawem przeminie. To styl życia, który zakłada dbałość o otaczającą nas przestrzeń. Zanim jednak zdecydujecie się na generalne porządki, dobrze byłoby zadać sobie podstawowe pytanie – czy znam swoje potrzeby? Czy wiem, czego potrzebuję, a co jest zbędne? Dopiero wówczas będziecie mogły podejść do następnych zakupów z większą świadomością i pozbyć się nadmiaru niepotrzebnych ubrań. W slow fashion chodzi przede wszystkim o stworzenie szafy, dzięki której dotychczasowy problem „nie mam w co się ubrać” zniknie już raz na zawsze. Mamy oczywiście świadomość, że sezonowe obniżki i gorące trendy modowe 2022 brzmią naprawdę kusząco. To jednak zastanówcie się, czy kolejny sweter damski wykonany z akrylu jest wam rzeczywiście potrzebny. Zapewne w waszych szafach i tak jest już multum dodatków, których od lat nawet nie nosiłyście. Nadszedł najwyższy czas, aby to zmienić.

Liczy się jakość

Mówiąc o slow fashion, nie sposób pominąć kwestii, jaką jest jakość wybieranych ubrań. Filozofia ta skupia się również na świadomym podejmowaniu wyborów, uwzględniając przy tym skład na metce. Sztuczne materiały nie tylko nie pozwalają skórze oddychać, lecz także szybko tracą swoją żywotność. Oczywiście z reguły są one tańsze. To jednak pamiętajcie, że nowy sweter z poliestru będzie do wyrzucenia już w przyszłym sezonie, czego nie można powiedzieć o wełnie czy jedwabiu. Czytanie oznaczeń na metce to absolutna konieczność. Tym sposobem zrobicie coś dobrego i dla siebie, i dla naszego środowiska. Znajdź coś na infinityfashion.pl

Daj ubraniom drugie życie

Tworzenie nowej garderoby nie oznacza, że stare ubrania nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Wręcz przeciwnie! Można śmiało nadać im drugie życie poprzez drobną przeróbkę czy sprzedaż dalej. Dziewczyny obecnie chętnie korzystają z portali sprzedażowych, wymieniają się ubraniami i zmieniają swoje nastawienie do mody. Wasza nowa szafa powinna składać się natomiast z ubrań i dodatków, za pomocą których będziecie w stanie stworzyć kilka oryginalnych stylówek. Przed zakupem kolejnej bluzki w ten sam deseń dobrze zastanówcie się, czy warto. Slow fashion to w końcu uosobienie świadomych i racjonalnych wyborów!