Prognozy na wrzesień

Pogoda nie rozpieszczała nas w wakacje. Bardzo gorące dni przeplatały się z tymi burzowymi. Niejednokrotnie ukrop nie pozwalał na normalne funkcjonowanie, a w innych dniach temperatura była zbyt niska. Nie da się ukryć, że w naszej strefie klimatycznej w ostatnich latach pogoda jest nieco ekstremalna. Bardzo wysokie temperatury przeplatają się z burzami i często warunki pogodowe zmieniają się w ciągu kilku minut.

Prognozy na wrzesień

Wrzesień natomiast zapowiada się dość ciepło. Choć dni będą coraz krótsze, to pogoda będzie przyjemna. O wrześniu mówi się zazwyczaj jako o miesiącu jesiennym, ale kalendarzowe i astronomiczne lato będzie trwało jeszcze prawie trzy tygodnie. W ubiegłych latach w tym miesiącu odnotowano nawet temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu było to nie do pomyślenia, a wrzesień rzeczywiście był już miesiącem przejściowym pomiędzy latem a zimą. W tym roku we wrześniu będzie słonecznie, choć oczywiście zdarzą się takie dni, w których zawita chłód. Na początku pogoda będzie ładna z przeważającymi temperaturami w wysokości ponad 25 stopni. Można również spodziewać się upałów z temperaturami w okolicach 30 stopni Celsjusza.

Burze, opady, mgły

Choć jeszcze do końca wakacji pojawią się burze, to we wrześniu będzie ich zdecydowanie mniej. To samo tyczy się opadów deszczu, których raczej nie będziemy doświadczać. Kolejne tygodnie września nieco chłodniejsze, bo w granicach 24 stopni, będą zapewniały optymalną temperaturę do przebywania na dworze. Również wtedy można spodziewać się upałów. We wrześniu wrócą też mgły, dlatego warto o poranku uważać na drogach. Można również spodziewać się przymrozków.

Typowa jesienna aura pojawi się w Polsce dopiero w ostatnim tygodniu września, kiedy to temperatury będą sięgały maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Pogoda w jesiennych miesiącach pozwoli nam nieco odpocząć od nieznośnego ukropu, ale również przygotuje na nadejście zimy.