Porady na upały

Choć wakacje mają się już ku końcowi, temperatury na zewnątrz nadal pozostają wysokie. Podczas letniego relaksu często zapomina się o własnym zdrowiu, a przy temperaturach rzędu 30 stopni Celsjusza bardzo łatwo o tragedię. Jak chronić własne zdrowie? Należy pamiętać, że upały są niebezpieczne i trzeba chronić się przed przegrzaniem. W wyniku wysokich temperatur można dostać między nimi między innymi udaru słonecznego i zawału.

Chrońmy się przed szokiem anafilaktycznym

Nad wodą należy pamiętać o tym, by nie wchodzić do morza lub jeziora po długotrwałym wylegiwaniu się na słońcu. Do wody można wchodzić stopniowo, tak by oswoić się jej temperaturą. W innym wypadku można doznać szoku anafilaktycznego.

Stosujmy nakrycia głowy i nawadniajmy się

Równie ważnym środkiem prewencyjnym jest noszenie nakrycia głowy: kapelusza, chusty. Należy również dostarczać do organizmu jak najwięcej płynów. Zaleca się picie wody. Słodkie napoje mogą tylko pobudzać pragnienie. O dziwo, spożywanie ciepłych napojów również pomaga poprawić samopoczucie w nieznośnym upale. To praktyka stosowana przez wielu mieszkańców Afryki.

Samoobrona organizmu

Nasz organizm jest przystosowany do tego, by utrzymywać stałą temperaturę ciała. Właśnie dlatego się pocimy. Proces ten ma na celu oddanie ciepła do otoczenia.

Jeśli przebywamy w domu, warto również wziąć prysznic czy kąpiel. Woda nie powinna być zimna, a letnia. Można również stosować zimne okłady, korzystać z wentylatora lub wachlarza. Należy zakładać przewiewną, jasną odzież i unikać grubych tkanin czy ciemnych kolorów.