Każdy kiedyś planował wycieczkę w góry pierwszy raz. Niektórzy rzetelnie przygotowali się do takiego wyjazdu, a inni zorganizowali spontaniczną wycieczkę, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogło to być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Jeśli należysz do grupy osób, które przygotowują się do pierwszego wyjazdu w góry, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym Twoja górska przygoda z pewnością będzie udana!
Przed rozpoczęciem wędrówki:
1.Zadbaj o swoją kondycję
Przygotuj się kondycyjnie, bo góry to nie przelewki. Jeśli wyjdziesz w trasę nie ma odwrotu, tyle samo drogi musisz pokonać, aby wrócić do punktu wyjścia. Często też będziesz musiał zmierzyć się z palącym z nieba żarem, wiejącym wiatrem albo padającym deszczem, co wcale nie ułatwi Ci pokonania trasy. Jeśli panujesz wyjazd w góry, a jesteś raczej typem osoby lubiącej spędzać czas na kanapie, wybierz się wcześniej kilka razy na rower, wysiądź z autobusu kilka przystanków wcześniej albo po prostu każdego dnia zrób sobie spacer po okolicy. Jeśli wybierasz się na kilkudniową górską wędrówkę, nie forsuj się pierwszego dnia, oszacuj trasę tak, żebyś kolejnego dnia miał wystarczająco dużo siły, aby kontynuować wędrówkę.
-
Zawsze dokładnie zaplanuj trasę wędrówki
Zaplanuj trasę jeszcze w domu. Korzystaj tylko z precyzyjnych i dobrze wykonanych map, które pozwolą Ci określić dokładną lokalizację na szlaku. Wybierając cel wędrówki zawsze mierz siły na zamiary. Nie porywaj się z motyką na słońce, nie musisz przecież zdobywać od razu najwyższych szczytów. Wędrowanie ma sprawiać Ci przyjemność, a nie być męczarnią. Sprawdź odległość oraz wysokość przewyższenia trasy, którą chcesz pokonać. 15 km w górach to nie to samo co 15 km na płaskim terenie. Może okazać się, że dla osoby początkującej będzie to wyzwanie znacznie przekraczające jej możliwości. Jeśli wcześniej określisz długości trasy, będziesz wiedzieć jak wcześnie powinieneś wyjść z bazy. Oczywiście, im wcześniej tym lepiej, masz wtedy dużo większą swobodę i mniej obaw o to, że nie zdążysz dojść nim zrobi się ciemno.
-
Koniecznie sprawdź pogodę!
Przed planowanym wyjściem koniecznie sprawdź pogodę. Zrób to kilka dni wcześniej, dzień przed wyjściem i tego samego dnia. Pogoda jest istotnym czynnikiem warunkującym powodzenie Twojej wędrówki. Jeśli prognozy zapowiadają burzę, odpuść sobie zdobywanie szczytów, może się to skończyć naprawdę niebezpiecznie. Rozważ także kontynuowanie wędrówki podczas deszczu. Po pierwsze doświadczenie to nie będzie zbyt komfortowe, a po drugie może okazać się równie niebezpieczne.
W trakcie trasy:
5. Pilnuj oznaczeń szlaków
Gdy już wejdziesz na określony szlak, koniecznie zapamiętaj jego kolor i szukaj oznaczeń podczas trasy. W Polsce szlaki są oznaczone kolorami, namalowanymi na drzewach, płotach, słupach czy kamieniach. Znak powinieneś widzieć co kilkadziesiąt metrów, jeśli przez więcej niż 5 minut nie widziałeś żadnego, nie panikuj i sprawdź swoją lokalizację na mapie, możliwe że zamiast szlakiem poszedłeś drogą przeznaczoną do wywózki drewna. Nigdy nie idź do przodu, myśląc, że przecież gdzieś dojdziesz, bo może okazać się, że nie dojdziesz. Wróć do ostatniego oznaczenia i uważnie poszukaj kolejnego znaku.
6. Nie spiesz się i bądź uważny!
Jeśli już odpowiednio wybrałeś trasę, pogoda sprzyja, a Ty masz ze sobą wszystko czego Ci potrzeba, możesz rozkoszować się tym co Cię otacza. Nigdzie się nie spiesz i idź we własnym tempie, jeśli potrzebujesz przerwy, zrób ją. Oddychaj głęboko i podziwiaj piękno gór.