Główne atrakcje Bieszczad

Województwo podkarpackie, a w szczególności Bieszczady i ich okolice należą do najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Znajdują się tu przepiękne wsie i miasteczka, mnóstwo ciekawych szlaków turystycznych, a przede wszystkim – mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć.

5. Sine Wiry

Sine wiry to rezerwat przyrody oferujący bardzo łatwy do pokonania szlak turystyczny. Na terenie rezerwatu znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju roślin i zwierząt – jest to więc doskonałe miejsce na rodzinny wypad z kamerą. Szlak jest na tyle niewymagający, że poradzi sobie z nim nawet kilkuletnie dziecko, a po drodze w kilku miejscach wyznaczone zostały miejsca, w których można rozpalić grilla i odpocząć.

4. Jezioro Solina

Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji okolic Bieszczadów. Korzystając z jeziora można uprawiać windsurfing czy żeglarstwo, a nawet wybrać się w kurs małym statkiem wycieczkowym. Również okolice jeziora są niezmiernie ciekawe – przykładowo, na jego lewym brzegu leży dobrze znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk, w której zobaczyć możemy m.in. dawną prawosławną cerkiew św Pareskwi.

3. Siklawa Ostrowskich

Siklawa ostrowskich to jeden z najwyższych wodospadów na terenie Bieszczadów. Położony jest on na potoku Słowiańskim, a jego wysokość wynosi 5 metrów. Znajduje się on niedaleko wsi Wetlina, konkretnie jej części o nazwie Stare Siodło. Wybrać się w jego okolice najlepiej jest wiosną lub jesienią, albowiem dzięki częstym opadom deszczu prezentuje się on wtedy najbardziej okazale.

2. Bieszczadzki Park Narodowy

Park narodowy znajdujący się na terenie Bieszczad należy do najpiękniejszych w naszym kraju i zdecydowanie jest warty odwiedzenia jako całość. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych gatunków zwierząt dzikich (przede wszystkim pojawiającego się w herbie parku rysia), wiele punktów widokowych i fantastyczny mikroklimat. Do wyboru mamy kilkanaście ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych i mnóstwo szlaków turystycznych, dzięki czemu z pewnością uda nam się zaplanować spacer idealny dla całej rodziny.

1. Tarnica

Tarnica jest największym szczytem polskich Bieszczad i zdecydowanie miejscem wartym odwiedzenia. Do dyspozycji turystów oddane zostały dwa szlaki – niebieski i czerwony, różniące się stopniem trudności i czasem niezbędnym do ich pokonania. Krótszym z nich jest szlak niebieski, prowadzący z wsi Wołosate do Bukowego Berda, jednak turyści spragnieni widoków zdecydować się mogą na szlak czerwony, prowadzący wprost przez przełęcz znajdującą się pod szczytem Tarnicy.