Jak bezpiecznie wrócić do domu z wakacji?

Co roku w trakcie wakacji obserwuje się wzrost w częstotliwości wypadków samochodowych. Często są to kolizje ze skutkiem śmiertelnym lub z poważnym uszkodzeniem zdrowia. Od początku wakacji do 22 sierpnia miało miejsce aż 360 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Tylko w ciągu ostatniej doby zginęło aż 11 osób. Statystyki policyjne są udostępniane na bieżąco na mapach wypadków drogowych, które można znaleźć m.in. w Internecie.

Czy takim nieszczęściom można zapobiec? Właśnie dlatego powstało 10 Zasad Rozsądnego Kierowcy. Reguły te przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przed podróżą

Pierwsze trzy zasady sugerują, aby dobrze zaplanować trasę i sprawdzić, jakie warunki na niej panują. Zalecają również zabezpieczenie przewożonych bagaży oraz niekorzystanie z telefonu w czasie prowadzenia pojazdu.

Kolejne zalecenia

Następne zasady mówią o zachowaniu na drodze. Przekazują informacje m.in. o tym jak należy postępować w przypadku poruszania się na autostradzie i o używaniu pasa awaryjnego tylko w razie potrzeby. 10 Zasad Rozsądnego Kierowcy kończy reguła, która krytykuje obojętność. Jeśli jest się świadkiem stłuczki, kolizji, wypadku, jeśli ktoś potrzebuje pomocy — należy zareagować oraz zawiadomić o tym odpowiednie służby.

Nadmierna prędkość, niebezpieczne manewry…

Większość przytoczonych zasad to niemalże oczywistości. Warto jednak zaznaczyć, że wielu kierowców o nich zapomina. Liczy się tylko to, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Właśnie wtedy najłatwiej jest popełnić błąd, mogący doprowadzić do tragedii.