Jak wezwać pomoc w górach?

Każdego roku Ratownicy GOPR i TOPR setki razy interweniują w sytuacjach zagrożenia życia turystów. Nawet jeśli w górach zawsze zachowujemy niezwykłą ostrożność. To nigdy nie wiadomo czy kiedyś sami nie będziemy potrzebować pomocy. Czy nie będziemy świadkami wypadku innej osoby, której będziemy musieli udzielić pomocy. W sytuacjach zagrożenia życia, o powodzeniu akcji decydują minuty, dlatego warto wiedzieć jak się zachować, aby nie stracić cennego czasu.

Najczęstsze powody wypadków w górach

Nierzadko turyści wybierają się w trasę, która jest zbyt trudna jak na ich możliwości. Dlatego za każdym razem wychodząc na górską wycieczkę należy ocenić swoje fizyczne możliwości. Oszacować, czy pozwolą nam one przejść określoną liczbę kilometrów zanim zapadnie zmrok. Kolejnym powodem, który bardzo często jest przyczyną wypadków w górach jest pogoda. Ignorowanie niekorzystnej prognozy może doprowadzić do tragedii. Burza albo deszcz w górach znacznie utrudniają wędrówkę i powodują, że staje się ona bardzo niebezpieczna. Następna ważna rzecz, o którą należy zadbać przed wyruszeniem w trasę to odpowiedni ekwipunek. Wyjście na szlak bez mapy sprawi, że możemy przez przypadek pójść w odwrotnym kierunku, a przez to nie zdążyć dojść do bazy przed zmrokiem. Brak odpowiedniego obuwia czy może doprowadzić do wyziębienia organizmu i braku możliwości, aby dalej iść.

Jak wezwać pomoc w górach?

Jednak, jeśli już dojdzie do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia warto wiedzieć w jaki sposób wezwać pomoc w górach. Należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym 985, a jeśli telefon nie łapie zasięgu należy wysłać sms pod numer 601 100 300. Zgłaszając wypadek trzeba podać swoje imię i nazwisko, najbardziej jak to możliwe precyzyjne określenie lokalizacji, opis zdarzenia, liczbę poszkodowanych, ich stan i czy została udzielona pomoc. Pamiętaj, że rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik, nie Ty!